Zemřel Vladimír Šmíd.

Minulou neděli (15.3.20) náhle zemřel kyjovský šachový bohatýr Vladimír Šmíd ! Tato nečekaná zpráva musela zasáhnout všechny šachisty hodonínského okresu silněji a překvapivěji než nějaký blesk z čistého nebe.
Vladimír Šmíd byl výraznou, nepřehlédnutelnou postavou a osobnosti především kyjovského a hodonínského šachu.
Pro mě samotného byl Vladimír Šmíd typem takového „kyjovského Bogoljubova.“ Jak jsem poznal Vladimíra Šmída, tak jsem si jist, že i on ještě před prvním tahem na šachovnici, pevně věřil tomu, že už stojí viditelně lépe než jeho soupeř !
Vladimír Šmíd byl výrazným typem emotivního hráče. Jeho občasné, výbuchy, výkřiky, když se na šachovnici stalo něco neočekávaného, tak s těmi se setkal snad každý šachista našeho okresu.
Když jsem se na těch našich „mistrácích“ setkával, či spíše potkával s Vladimírem Šmídem, nemyslím si zrovna, že by náš vztah byl nějak zvlášť přátelský, anebo srdečný. Důležité je, že nebyl ani nijak nepřátelský. Mně rozhodně Vladimír Šmíd nijak nevadil, ba právě naopak ! Mám rád dobré šachové bojovníky a co se týče emocí, tak ty zaplaťpánbůh, k lidem prostě patří ! Nemám rád, takové ty chladné typy hráčů. Ti jsou nezáživní a studení, jako psí čumáci.
Jen tak pro zajímavost. I ten někdejší šachový velmistr Jefim Bogoljubov, shodou okolností zemřel též ve svých 63 letech ! Zvláštní.
Vladimír Šmíd, byl a zůstane nehasnoucí hvězdou kyjovského šachu ! Bude moc chybět nejenom kyjovskému týmu, ale i celému hodonínskému šachu ! Čest jeho památce !!
S Vladimírem Šmídem jsem se naposledy setkal v Prušánkách 19.2.2020, kde se hrál zápas 6. kola, soutěže KP1, mezi domácím týmem Prušánky B s týmem Hodonína. Tehdy Vladimír Šmíd bílými kameny remizoval na 8. šachovnici s domácím Markem Budínem.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zpráva od Romana Matuly:
Ahoj,
nevím zda se Vám to už dostalo, tak přeposílám.
Laďa byl dlouhodobým kapitánem A i B týmu Kyjova.
Bude nám moc chybět, šachy byly pro něj všechno.
Roman
Ahoj šachisti
Ještě pro upřesnění. Po odborném přezkoumání se zjistilo, že příčinou smrti Ladi Šmída byl infarkt, pád z kola následoval až poté. Stalo se to však v odlehlých místech kde zůstal bez pomoci.
Tady je foto z Laďovy poslední soutěžní partie v životě. Jednalo se o poslední kolo krajského přeboru ve Veselí nad Moravou. Laďa vybojoval v poslední hrané partii ten den výhru a strhl tím celkové vítězství na stranu Kyjova. Tato partie rozhodla o celkovém prvním místu pro Kyjov v Krajském přeboru.
Kp.
This entry was posted in Šachy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *